Operatorem usługi Premium SMS jest:

odzyskiwanie i kasowanie danych - płatność SMS

 

PRZYCZYNY UTRATY ZDJĘĆ

W zapomnienie odeszły praktycznie czasy kiedy wykonywaliśmy zdjęcia analogowymi aparatami z kliszą fotograficzną. Wraz z nimi odeszły też dylematy czy zdjęcie, które akurat wykonaliśmy "wyjdzie", będzie prześwietlone, nie doświetlone... a może poruszone... ?


Odeszło w zapomnienie niebezpieczeństwo utracenia naszych zdjęć na skutek prześwietlenia kliszy fotograficznej. Dzisiaj praktycznie każdy z nas uzbrojony jest we własny cyfrowy aparat fotograficzny wyposażony w kartę pamięci, która może pomieścić setki zdjęć. Każde zdjęcie możemy w dowolnej chwili podejrzeć, powtórzyć. Czy zastąpienie kliszy fotograficznej przez kartę pamięci chroni nas całkowicie przed utratą zdjęć? Niestety, z naszego doświadczenia wiemy, że nie.

Karty pamięci mogą ulec uszkodzeniu. Stosuje się tu podział na uszkodzenia logiczne i fizyczne. Jak rozpoznać z jakiego typu uszkodzeniem mamy do czynienia i jakie mamy szanse na odzyskanie naszych zdjęć ? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć poniżej.

Uszkodzenia fizyczne

Kartę pamięci typu FLASH tworzą dwa podstawowe układy, układ pamięci, gdzie w postaci cyfrowej (zer i jedynek) są zapisywane nasze zdjęcia oraz z układu kontrolera pamięci, który umożliwia komunikację pomiędzy pamięcią, a naszym aparatem fotograficznym lub innym czytnikiem kart pamięci. Uszkodzenie jednego z układów powoduje utratę dostępu do zapisanych na karcie danych.


Najgorszym przypadkiem z możliwych jest uszkodzenie układu pamięci. W tego typu przypadkach dane są tracone bezpowrotnie z uwagi na fakt zniszczenia samego nośnika danych i ich odzyskanie jest niemożliwe. Drugim z możliwych przypadków jest uszkodzenie układu kontrolera pamięci. Najczęściej objawia się to komunikatem o braku karty. Innymi możliwymi objawami, w przypadku gdy kartę z uszkodzonym układem kontrolera podłączamy przez czytnik kart do komputera mogą być: informacja o znalezionym nieznanym urządzeniu lub wręcz zawieszanie komputera do czasu gdy karta nie zostanie wyjęta z czytnika. W tego typu przypadkach dane można odzyskać, poprzez wymianę wadliwego kontrolera pamięci lub używając do tego celu specjalistycznych urządzeń umożliwiających odczytywanie danych bezpośrednio z układów pamięci, którymi dysponują laboratoria typu data recovery.


Należy również wspomnieć o trzeciej możliwości uszkodzeń fizycznych. Należą do niej uszkodzenia mechaniczne kart, mogą to być tzw. zimne luty (niewłaściwy kontakt układów elektronicznych), które mogą się objawić po pewnym czasie użytkowania. Mogą to być również mikropęknięcia płytki elektronicznej (czasami nieświadomie wyginamy kartę w palcach lub dochodzi do sytuacji gdy po prostu wypada nam z ręki) . Również w tym przypadku dane można odzyskać, gdyż sam układ pamięci nie jest zniszczony.

Uszkodzenia logiczne

Ich geneza z reguły jest ciężka do wyjaśnienia. Są to błędne wpisy, które powodują, że nasza karta pamięci nie jest dostępna jako logiczny nośnik danych. Z reguły karta zgłasza się jako niesformatowana lub nie posiadająca partycji. Do uszkodzeń logicznych zalicza się również pewne świadome lub nieświadome działania użytkownika karty pamięci. Są to operacje kasowania zdjęć i formatowania karty. Niezależnie od przyczyny "uszkodzenia logicznego" dane najczęściej są do odzyskania w blisko 100%. Jak to zrobić? Skorzystaj z aplikacji Data Max Photo Recovery.

 

Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do odzyskania danych:

  1. NA KARCIE NIE WOLNO ZAPISYWAĆ ŻADNYCH NOWYCH DANYCH, ŻADNYCH NOWYCH ZDJĘĆ.
    DANE NADPISANE SĄ TRACONE BEZPOWROTNIE.
  2. Żaden z programów nie umożliwia odzyskiwania danych z nośników pamięci uszkodzonych fizycznie.
  3. Nigdy nie należy zapisywać odzyskiwanych danych na nośnik, z którego są one odzyskiwane.
 
Copyright DataMax Recovery © 2008 - 2019 | Mapa strony
Engined by Indingo