FAQ

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Prawdopodobnie twoja karta jest uszkodzona fizycznie. W takim przypadku żaden software do odzyskiwania danych nie będzie skuteczny. Jeżeli chcesz się upewnić czy twoja karta jest sprawna, podłącz ją za pomocą czytnika kart do komputera i sprawdź czy jest widoczna jako fizyczny nośnik pamięci z właściwą pojemnością. W systemie Windows uruchom

MENU START/PANEL STEROWANIA/NARZĘDZIA ADMINISTRACYJNE/ZARZĄDZANIE KOMPUTEREM/MAGAZYN/ZARZĄDZANIE DYSKAMI.

Jeżeli twoja karta występuje na liście z właściwą pojemnością możesz odzyskiwać swoje zdjęcia używając naszego programu. Jeżeli twoja karta nie jest prezentowana na liście lub jest widoczna jako dysk z zerowa lub niewłaściwą pojemnością odzyskiwanie programowe nie będzie możliwe. Skontaktuj się z nami aby uzyskać pomoc.

W większości przypadków jest to możliwe. Jest to uzależnione od tego gdzie została przeprowadzona procedura formatowania. Niektóre modele aparatów fotograficznych w procesie formatowania zerują całą kartę, w takim przypadku odzyskanie danych nie będzie możliwe. Odzyskanie danych nie będzie również możliwe jeżeli wykonasz pełny format karty na komputerze.

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Generalnie nadpisanych danych nie da się odzyskać. Jeżeli zapełniliśmy całą kartę nowymi zdjęciami, odzyskanie poprzednich nie będzie możliwe, jeżeli wypełniliśmy kartę nowymi zdjęciami w 50%, teoretycznie blisko 50% starych powinno być do uratowania. Im więcej nowych zdjęć zostanie wgranych, tym szanse na odzyskanie poprzednich maleją.

Upewnij się, że uruchamiasz program z prawami administratora.

Jeżeli podłączyłeś do komputera aparat fotograficzny z kartą, to może być ona niewidoczna, gdyż nie wszystkie aparaty po podłączeniu do komputera są widziane jako fizyczny dysk zewnętrzny. Najlepiej jest korzystać z zewnętrznego lub wbudowanego czytnika kart pamięci. Drugą możliwością jest to, że karta pamięci jest uszkodzona fizycznie. Aby to sprawdzić w systemie Windows uruchom
MENU START/PANEL STEROWANIA/NARZĘDZIA ADMINISTRACYJNE/ZARZĄDZANIE KOMPUTEREM/MAGAZYN/ZARZĄDZANIE DYSKAMI.
Jeżeli twoja karta nie jest prezentowana na liście lub jest widoczna jako dysk z zerową lub niewłaściwą pojemnością odzyskiwanie programowe nie będzie możliwe. Skontaktuj się z nami aby uzyskać pomoc.

Program jest przeznaczony do odzyskiwania zdjęć tylko z kart pamięci i pamięci PenDrive. Program nie obsługuje dysków twardych.

Program nie umożliwia odzyskiwania zdjęć z telefonów komórkowych.

Algorytm programu Data Max Photo Recovery został zoptymalizowany pod kątem trzech najpopularniejszych formatów – uniwersalny (JPG), CANON (CR2), NIKON (NEF).  Jeżeli próbujesz odzyskać zdjęcia w innym formacie program ich nie znajdzie.

Drugą możliwością jest to, że karta została nadpisana innymi danymi np. filmami lub została wyzerowana np. w procesie formatowania (pełny format na komputerze lub formatowanie w aparacie fotograficznym – niektóre modele).

Inną przyczyną, co zdarza się bardzo rzadko jest nietypowe uszkodzenie fizyczne karty pamięci.

Karty pamięci są sformatowane systemem plików FAT. Jeżeli kasujemy zdjęcie lub formatujemy kartę zerujemy tablicę alokacji pliku/ów tzn. każde zdjęcie składa się z kilkuset fragmentów, to gdzie znajduje się każdy kolejny fragment jest zapisane w tablicy FAT, jeżeli zdjęcie było pofragmentowane (nie zajmowało kolejnych bloków jeden po drugim) nie zostanie poprawnie odzyskane bez mapy pliku, która została wyzerowana.

Inną przyczyną, co zdarza się bardzo rzadko jest nietypowe uszkodzenie fizyczne karty pamięci.

Close Menu